СПЕЦИАЛНОСТ, ОКС: Български език и турски език, Бакалавър
ТЕМА НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА: Българо-турски междукултурни и езикови комуникационни отношения
НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ, ЗВЕНО (ИНСТИТУЦИЯ ЗА ВЪНШНИ): гл. ас. д-р Харун Бекир, Катедра „Общо езикознание и история на българския език“
ГОДИНА НА ЗАЩИТА: 2020 г.
АНОТАЦИЯ
- Език на текста: Български.
- Композиционна структура: Обем – 70 стр., съдържание – три глави, заключение, библиография.
- Поле / сфера на изследване: Междукултурни и езикови комуникативни отношения.
- Обект на изследване: Български и турски език.
- Предмет на изследване: Българо-турските езикови връзки.
- Цели и задачи: Да се изследва българският и турският език като фактор в Балкански езиков съюз; роля и място на турцизмите в българския език.
- Използвани методи и похвати: Интердисциплинарни методи от сферата на културологията, социолингвистиката, диалектологията и ареалната лингвистика.
- Основни изводи / резултати: Българо – турските културни отношения, от своя страна, определят своето развитие във възходяща посока. Това се отнася не само за съхраняването на културните паметници на територията на двете страни, но и за запазването на литературата, обичаите, традициите, фолклора и др. Културното взаимодействие на българския и турския етнос се отразява и във фолклора и традиционните празници на българите и турците в България. Културата на всяка една от тези общности представлява резултат от непрекъснат процес на влияния и взаимодействия, предопределени от историческите и обществени събития в хода на историята. Езиковите взаимодействия в резултат от дългото съжителство на двата народа, довеждат до навлизането на немалък брой турцизми в българския език, които често дори не се осъзнават като чуждици.
Tags: български език, езикови връзки, комуникация, турски език