Проектен екип

Ръководител на проекта:

Доц. д-р Ани Иванова Кемалова е изявен специалист по диахронна лингвистика и палеославистика с подчертан интерес към специфичните лексикални и граматически процеси, съпътстващи развоя на българския език. Автор на множество научни публикации върху диахронните особености на езика ни, както и на помагала с уникален формат. Създател е на Учебно пособие, което е сертифицирано от Патентното ведомство на Република България като „Полезен модел“ на учебно помагало, защитен и регистриран с № 2630 от 06.07.2017 г. Това е първото учебно пособие от книжен тип, прилагано у нас в областта на хуманитаристиката, което получава признание за изобретение по смисъла на Закона за патентите и регистрацията на полезните модели. Доказателство за високата научна активност и продуктивност на Ани Кемалова е прокарването на иновативни практики в обучението по диахронна лингвистика – „Виртуална класна стая“. Сайтът функционира от 2008 г. и е добър пример за въвеждане на нестандартни практики в обучението на студентите, изучаващи историческа лингвистика.

Участници:

доц. д-р Фани Евгениева Бойкова е специалист в областта на методиката на преподаване на български език, с интереси и публикации по проблемите на езиковата политика в образованието; социокултурните компетентности; междукултурните компетентности; културологичния и интерактивния подход в обучението.

доц. д-р Елена Славова Гетова е специалист по българска литература, в частност в периода на Българското възраждане. Занимава се с проблеми, засягащи спецификите на научния текст, интеграцията му в библиотечното пространство, ракурсологията в изследването на литературната творба.

Гл. ас. д-р Росица Панайотова Декова е водещ англицист във Филологическия факултет, специалист по компютърна лингвистика, информационни технологии в хуманитаристиката и дигитални базил

Гл. ас. д-р Красимира Танева Танева е специалист по методика на литературата с особени интереси в областта на интерпретативния дискурс и модерните образователни технологии. Автор е на методически пособия с насоченост към изява и интеграция на младите изследователи.
Гл. ас. д-р Соня Красимирова Александрова-Колева е специалист в областта на сравнителното литературознание, с интереси и публикации по проблемите на езиковото обучение за специфични цели; превода; културната история; интеркултурната комуникация.
Гл. ас. д-р Харун Харун Бекир е един от най-авторитетните млади тюрколози в Пловдивския университет, чиито научни интереси са в областта на социолингвистиката, езиковата политика по отношение на турския език в България. Той има опит като експерт по майчин език към РУО – Кърджали, и познава отблизо историята, езиковата ситуация и езиковите политики, прилагани по отношение на турската общност в България.
Гл. ас. д-р Марияна Асенова Карталова е доктор по общо и сравнително езикознание с особен интерес към балканската контрастивна фразеология. Научните й търсения са в областта на балканското езикознание, българо-гръцката съпоставителна лексикология и фразеология и проблемите на новогръцкия език.
Гл. ас. д-р Енчо Тилев Тилев е изявен млад русист с интереси в съвременното състояние на езика, обучението по руски език и работата със студенти в извънаудиторни научноизследователски формати.
Ас. д-р Божидара Николаева Бонева-Каменова е една от младите надежди в катедра “Английска филология” с интереси в областта на англоезичната литература и странознанието на англоезичните страни. От работата ѝ със студентите са налице отлични резултати.
Ас. Тобиас Фок е преподавател в катедра “Романистика и германистика”, магистър на Виенския университет в областта на медиазнанието и културологията. Фок е любим преподавател на студентите германисти и желан партньор за съвместна работа.

Включените в проекта докторанти и студенти са едни от най-изявените млади колеги в рамките на Филологическия факултет с подчертан хуманитарен изследователски интерес и опит в разработването и участието в научни проекти:

Даниел Николаев Каменов – докторант;

Иво Димитров Джумеров – студент в МП „Актуална българистика“;

Елка Петрова Петрова – студент в директна магистърска програма „Славистика“;

Атанас Красенов Костадинов – студент в БП „Руска филология“;

Николай Пенков Мъглов – студент в БП „Българска филология“.