СПЕЦИАЛНОСТ, ОКС: Балканистика, Магистър
ТЕМА НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА: Лингвокултурологични характеристики на фразеологизмите с хроматичен елемент в състава си (съпоставително изследване между българския и новогръцкия език)
НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ, ЗВЕНО (ИНСТИТУЦИЯ ЗА ВЪНШНИ): гл. ас. д-р Марияна Карталова, Катедра „Общо езикознание и история на българския език“
ГОДИНА НА ЗАЩИТА: 2021 г.
АНОТАЦИЯ
- Език на текста: Български.
- Композиционна структура: Дипломната работа е от 104 стр, структурирана от увод, две глави, заключение, използвана литература и азбучен показалец
- Поле / сфера на изследване: Фразеологичните единици в българския и новогръцкия език, които съдържат название на цвят в състава си.
- Обект на изследване: Проучване, разглеждащо споменатата проблематика в двата езика
- Предмет на изследване: Фразеологичните единици с хроматичен компонент с състава си в българския и новогръцкия език.
- Цели и задачи: Доказване на общото и различното между двете фразеологични системи, което, от своя страна, е продиктувано от мирогледа и традициите на двата народа; представяне на общ поглед върху развитието на фразеологията в българската и гръцката лингвистична традиция; илюстриране на символиката на изследваните компоненти и морфологичен анализ относно класовете думи, които изграждат фразеологизмите; обособяване на еквивалентните фразеологични единици (ФЕ) в българския и новогръцкия език; създаване на азбучен показалец, който включва фразеологизми, съдържащи само название на цвят в състава си;
- Използвани методи и похвати: Компаративен метод на изследването; Описателен (дескриптивен) метод; Синхронен метод; Количествен метод.
- Основни изводи / резултати: Фразеологизмите са изключително интересна част от всеки език. Те обуславят неговото богатство и многообразие. Колкото по-древен е езикът, толкова по-голямо разнообразие от ФЕ притежава. Чрез нашата работа се опитахме да проследим приликите в два сходни, както по географско, така и по граматическо прилежание езици, от гледна точка на фразеологизмите с компонент цвят. Разгледахме общо 452 ФЕ – 323 от тях в български език и 129 от тях в НгрЕ.
Tags: български език, лингвокултурология, новогръцки език, съпоставително изследване, фразеология, цветове