СПЕЦИАЛНОСТ, ОКС: Актуална българистика, Магистър
ТЕМА НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА: Езикови нагласи към жаргона
НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ, ЗВЕНО (ИНСТИТУЦИЯ ЗА ВЪНШНИ): проф. д-р Красимира Алексова, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
ГОДИНА НА ЗАЩИТА: 2019 г.
АНОТАЦИЯ
- Език на текста: Български.
- Композиционна структура: 108 стр., от които Увод, Три глави, Заключение, Използвана литература и Приложения (1. Жаргонни думи, характерни за периода след 2010 г.; 2. Жаргонни обръщения в различните градове у нас; 3. Интервю с Величка Котева – фризьор по професия, журналист по образование; 4. Въпросник към анкетираните; 5. Таблици с резултати от проучването).
- Поле / сфера на изследване: Социолингвистика. Българският жаргон.
- Обект на изследване: Жаргонът като като социален и езиков феномен.
- Предмет на изследване: Езиковите нагласи към жаргона в българския език.
- Цели и задачи: Основната цел е да се осъществи адекватен анализ за това какви са езиковите нагласи на представители на различни езикови групи, които употребяват жаргонизми от различни периоди.
- Използвани методи и похвати: Анкетно проучване, статистическа обработка на данните; анализ, описание и обобщаване.
- Основни изводи / резултати: В анкетното проучване са взели участие 74 души, които са разпределени според социално-демографските си параметри при обработването на данните – възраст, пол, степен на образование, родно място и настоящо местожителство. Анализите от анкетата потвърждават основната хипотеза, че актуалността на използваните жаргони се променя с оглед на периода, в който те се употребяват най-активно.
Tags: български език, езикови нагласи, жаргон, социален феномен, социолингвистика