СПЕЦИАЛНОСТ, ОКС: Актуална българистика, Магистър
ТЕМА НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА: Значението „свидетелственост“ в българската глаголна парадигма
НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ, ЗВЕНО (ИНСТИТУЦИЯ ЗА ВЪНШНИ): доц. д-р Красимира Чакърова, Катедра „Български език“
ГОДИНА НА ЗАЩИТА: 2019 г.
АНОТАЦИЯ
- Език на текста: Български.
- Композиционна структура: 78 стр., от които Увод, Четири глави, Заключение, Библиография и Приложение (1. Образец на анкета; 2. Обобщение на получените резултати).
- Поле / сфера на изследване: Българска морфология.
- Обект на изследване: Изразяването на значението свидетелственост в съвременния български език.
- Предмет на изследване: Глаголната система в съвременния български език.
- Цели и задачи: Да се представят различните интерпретации на свидетелствеността в българския език; Да се изясни начинът, по който съвременните носители на български език осмислят и употребяват свидетелските форми; Да се разтълкуват езикови факти от съвременното състояние и да се допълни с архаични форми и др.
- Използвани методи и похвати: Метод на наблюдението; анкетиране; метод на анализа; метод на обобщението. Проведена е анкета за разпознаване на свидетелските форми сред носителите на съвременния български език.
- Основни изводи / резултати: Основен извод е, че съвременните носители на българския език ясно разпознават значението свидетелственост в речевата практика. Остава отворен въпросът за наличието на морфологичните периферийни модификатори в микрополето на свидетелствеността. В ексцерпирания таксономичен материал не са открити примери за употреба на подобни езикови средства.
Tags: глаголна парадигма, морфология, свидетелственост, съвременен български език