СПЕЦИАЛНОСТ, ОКС: Българска филология – задочно обучение, Бакалавър

ТЕМА НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА: Асонансът в съвременната българска поетическа реч (наблюдения върху творчеството на Детелина Димова и Румен Денев)

НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ, ЗВЕНО (ИНСТИТУЦИЯ ЗА ВЪНШНИ): доц. д-р Красимира Чакърова, Катедра „Български език“

ГОДИНА НА ЗАЩИТА: 2018 г.

АНОТАЦИЯ

• Език на текста: Български.
  • Композиционна структура: 82 стр., от които Увод, Две глави, Заключение, Библиография, Списък на източниците за ексцерпция и Приложения (1. Поема (с автор: Румен Денев); 2. Основни термини, използвани в дипломната работа).
  • Поле / сфера на изследване: Съвременна българска поезия.
  • Обект на изследване: Асонансът в съвременната българска поетическа реч – в творчеството на Румен Денев и Детелина Димова.
  • Предмет на изследване: Творчеството на Румен Денев и Детелина Димова.
  • Цели и задачи: 1. Кратък преглед на състоянието на проучванията върху метафонията и асонанса в българската поетическа реч; 2. Да се представи един специфичен творчески експеримент с асонанса, наречен от автора вокално стихосложение; 3. Да се хвърли светлина върху “лабораторията” на поетическата метафония от гледна точка на твореца.
  • Използвани методи и похвати: Описателен, сравнителен и статистически.
  • Основни изводи / резултати: Звуковата организация на стиха, включваща метриката, римата, алитерацията, паузата и др., е външна форма на поетическата реч. Вокалното стихосложение е ново изобретение, неизползван досега принцип на акцентна метафония. Сами по себе си гласните звукове нямат смисъл като отделни фонеми, но се асоциират с определени междуметия и др.

Tags: , , , ,